Wtorek, 19 marca 2019. Imieniny Aleksandryny, Józefa, Nicety

OSP Barciany ma ponad 70 lat

2018-04-29 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-18 07:13:40)

Autor zdjęcia: OSP Barciany

Dobiega końca plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Głosowanie trwa do 1 maja. My przy tej okazji przedstawiamy jednostki działające w naszym powiecie. Dzisiaj czas na Franciszka Kopciucha z OSP Barciany.

— Proszę krótko opisać waszą jednostkę. Od kiedy działacie i ilu ochotników do was należy?
— Ochotnicza Straż Pożarna w Barcianach to już ponad 70 lat istnienia. Jednostka powstała w roku 1946. Natomiast w Prusach Wschodnich była jedną z pierwszych na tych terenach. Rok jej założenia to 1881. Obecnie jednostka to 2 samochody średnie oraz 25 czynnych członków.

— Do jakich interwencji jesteście najczęściej wzywani?
— W obecnych czasach większość interwencji to miejscowe zagrożenia w tym: wypadki, wiatrołomy, podtopienia itp. Pożary to już rzadkość szczególnie budynków gospodarskich Obecnie w kategorii pożary mieszczą się pożary sadzy w kominach, pożary traw czy pożary samochodów. Ubiegły rok to przede wszystkim podtopienia i zabezpieczanie budynków przed wodą oraz usuwanie skutków silnych wiatrów.

— Współczesny strażak to nie tylko ktoś, kto gasi pożary?
— Strażak już jednoznacznie nie kojarzy się z pożarem. Teraz to też ratownik medyczny, dlatego też w tym roku przeszkoliliśmy dzięki Gminie Barciany 10 członków oraz odnowiliśmy dla 4 uprawnienia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Oprócz działalności ratowniczej jesteśmy wszędzie tam, gdzie chcą nas zobaczyć. Zabezpieczamy m.in. Bieg Bartów, Motomajówkę, Międzynarodowy Rajd Rowerowy czy organizujemy pokazy podczas festynów organizowanych w gminie. Teraz też zaczynamy spotkania w szkołach, gdzie pokazujemy zasady udzielania pierwszej pomocy.

— Która z akcji najbardziej zapadła panu w pamięć?
— Najbardziej pamiętam wielkie pożary jakie miały jeszcze miejsce w latach 90 - tych. Szczególnie pożary dużych stodół, które wtedy płonęły. To m.in. stodoły w Gęsikach, gdzie pamiętam naszym podstawowym zadaniem było zabezpieczenie pozostałych budynków gospodarstwa, bo stodoła była już cała w płomieniach. W tamtych latach w ciągu roku było kilka takich dużych pożarów. Kolejny pożar stodoły to był pożar w centrum Barcian tuż pod moim blokiem ale również i remizy. Tutaj też akcja ze względu na zaawansowanie pożaru polegała tłumieniu ognia i zabezpieczeniu pozostałych budynków

— Z jakimi bolączkami boryka się obecnie jednostka i z czego one wynikają?
— Podstawowy problem jest z odpływem członków. Niestety brak pracy na naszych terenach zmusza ludzi do wyjazdów za pracą wraz z całymi rodzinami. Szkolimy kolejnych członków, ale niestety niewielu z nich zostaje. Co do sprzętu to mamy jeden nowy średni samochód, natomiast drugi to już ponad 30 letni wysłużony STAR 244. Dlatego też zakup nowego ciężkiego samochodu jest wskazany ze względów operacyjnych ale i bezpieczeństwa strażaków. No i na koniec budynek remizy, który ciągle wymaga remontu. Jeżdżąc trochę po Polsce bardzo interesuję się, jak wyglądają inne OSP. I naprawdę jest czego pozazdrościć innym jednostkom, przede wszystkim nowych budynków remiz. Może kiedyś i na to pojawią się środki z UE.

Wojciech Caruk

fot. OSP Barciany
W gronie barciańskich strażaków z powodzeniem służą również kobiety.Plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.
Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej oraz Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Rankingów powiatowych szukaj na naszych stronach lokalnych.
RANKING: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze


RANKING: Kobiece Drużyny Pożarnicze


Regulamin: kliknij tutaj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages