Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

OSP Drogosze ma już 65 lat

2018-03-31 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-07 12:49:53)
W 2017 roku po raz drugi z rzędu OSP Drogosze wygrała nasz plebiscyt. Kolejne miejsca zajęły jednostki z Reszla i Pilca.

W 2017 roku po raz drugi z rzędu OSP Drogosze wygrała nasz plebiscyt. Kolejne miejsca zajęły jednostki z Reszla i Pilca.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Trwa plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Głosowanie trwa do 1 maja. My przy tej okazji przedstawiamy kilka jednostek działających w naszym powiecie. Dzisiaj czas na Dariusza Malca i OSP Drogosze.

— Proszę krótko opisać waszą jednostkę. Od kiedy działacie i ilu ochotników do was należy?
— Jednostka Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Drogoszach powstała w 1953 roku, zrzeszając na początku swej działalności 15 druhów. Z biegiem upływu lat ZOSP w Drogoszach prężnie się rozwijała, biorąc udział w wielu akcjach ratowniczo - gaśniczych, a także aktywnie udzielała się w życiu społecznym i kulturalnym mieszkańców sołectwa. Pod koniec lat 90. ZOSP przekształcono w Ochotniczą Straż Pożarną w Drogoszach. Od tej pory jednostka OSP była sukcesywnie doposażana w sprzęt, druhowie podnosili swoje umiejętności poprzez liczne kursy i szkolenia, a także ćwiczenia organizowane przez Komendę PSP Kętrzyn. OSP Drogosze została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego w 2013 roku, posiada na stanie ciężki pojazd ratowniczo- gaśniczy marki Scania. Obecnie liczy 27 przeszkolonych członków, mogących brać udział w akcjach ratowniczo gaśniczych.

— Do jakich interwencji jesteście najczęściej wzywani?
— Obecnie najwięcej zdarzeń, do których wyjeżdżamy dotyczy miejscowych zagrożeń, tj. działań związanych ze zwalczaniem skutków pogodowych: podtopień, usuwaniem wiatrołomów, wypadków. Liczbowo przewyższa to akcje związane typowo z pożarami.

— Współczesny strażak to nie tylko ktoś, kto gasi pożary?
— Specyfika działań OSP w dzisiejszych czasach nieco się zmienia. Więcej zdarzeń dotyczy miejscowych zagrożeń, wypadków, dlatego też oprócz umiejętności gaszenia pożarów szkolimy się w każdej dziedzinie związanej z akcjami ratowniczo - gaśniczymi, a także np.udzielania pierwszej pomocy medycznej. Ważna jest również współpraca z miejscową społecznością.

— Która z akcji najbardziej zapadła panu w pamięć?
— Najbardziej chyba zapamiętuje się te zdarzenia, gdzie są osoby poszkodowane, albo takie gdzie człowiek działa długo w jakichś ekstremalnych warunkach lub też szkody powstałe w takich akcjach są bardzo ogromne, jednak nie wyszczególniam żadnego z takich wyjazdów.

— Z jakimi bolączkami boryka się obecnie jednostka i z czego one wynikają?
— Obecnie największą bolączką OSP w Drogoszach jest brak ludzi w godzinach 7-15, a więc wtedy, gdy większość ochotników pracuje poza miejscowością. Nierzadko do zdarzeń wyjeżdża wtedy niepełna obsada. Dużym problemem jest również brak „zaplecza” wśród obecnej młodzieży, ich migracja do większych miast do szkół, w poszukiwaniu lepszych warunków, pracy. Staramy się jakoś ich zachęcić, jesteśmy na etapie tworzenia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, odbyło się już kilkanaście zbiórek grupki kilkuosobowej i mamy nadzieję, że spotka się to z jeszcze większym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród lokalnej młodzieży. Nasze działania i akcje można śledzić na facebooku OSP Drogosze.

Wojciech Caruk

Wystartował plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną, który potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.
Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej oraz Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Rankingów powiatowych szukaj na naszych stronach lokalnych
.RANKING: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze


RANKING: Kobiece Drużyny Pożarnicze


Regulamin: kliknij tutaj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages