Niedziela, 18 sierpnia 2019. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Mieszkańcy niezadowoleni z drogi?

2017-12-28 16:00:00 (ost. akt: 2017-12-28 23:19:22)
Mieszkańcy Garbna i Solkienik czekają na remont kolejnego odcinka

Mieszkańcy Garbna i Solkienik czekają na remont kolejnego odcinka

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Powiat Kętrzyński zrealizował w tym roku kilka inwestycji w gminie Barciany. Przebudowano most w Solkienikach oraz położono 400 m nawierzchni na drodze Garbno - Skandawa. Z tej ostatniej mieszkańcy wsi nie są do końca zadowoleni.

Do naszej redakcji dotarł list, w którym czytelnik wystapił w imieniu mieszkańców Garbna (gm. Barciany) i Solkienik. Jesienią oddano tam do użytku wyremontowany most oraz kilkaset metrów nowej nawierzchni drogi powiatowej. Jednak zdaniem autora listu mieszkańcy są "rozczarowani". - Mieszkańcy wsi Solkieniki czekali prawie 30 lat na dalszą budowę tej drogi, która jest w bardzo złym stanie. Toteż radość była wielka, gdy Powiat przyznał dotację na 400 m drogi asfaltowej. Ale ku zaskoczeniu mieszkańców drogę zaczęto budować nie od mostu, jak nakazywał rozsądek, ale ok. 2 km dalej od strony Garbna. Zamiast radości, wielkie rozczarowanie, bo gdzie tu sens i logika. Mieszkańcy są zbulwersowani, bo dalej jeżdżą po wybojach - czytamy w liście.
Za inwestycję odpowiada Starostwo Powiatowe w Kętrzynie, które większość remontów dróg współfinansuje razem z gminami "pół na pół".
Wójt Gminy Barciany do sprawy odniósł się krótko. - Wydawałoby się logiczne, że skoro zrobiono most to trzeba było położyć kolejne pół kilometra czy kilometr. Wtedy mieszkańcy Garbna i Solkienik jechali by tyle samo po błocie. To jest jednak decyzja starostwa, ja nie chcę jej komentować - stwierdza Ryszard Kozyra.
Wicestarosta Michał Krasiński uspokaja mieszkańców, że długo nie pozostaną z tym problemem. Kontynuacja remontu jest zaplanowana w budżecie na rok 2018. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmą 29 grudnia radni podczas sesji Rady Powiatu. - Próbująca rządzić "dziesiątka" chce tą drogę "zdjąć" z projektu, więc spróbujemy jakoś się inaczej dogadać z wykonawcą. O dalszych działaniach będziemy mogli rozmawiać po rozstrzygnięciach z sesji, jeśli budżet zostanie uchwalony w prawidłowy sposób - informuje wicestarosta.
Skomentował również decyzję na temat wyboru odcinka wyremontowanej drogi. - Mieszkańcy obu miejscowości, żeby do siebie dojechać muszą i tak pokonać ten sam odcinek drogi. Wykonawca robót też zasugerował, że to będzie lepsze rozwiązanie od strony technicznej. To nie jest żadna złośliwość z naszej strony. Przy obecnym stanie dróg liczy się dla nas każdy wyremontowany metr - dodaje Krasiński.
Na remont mostu w Solkienikach i odcinka drogi Garbno - Skandawa wydano w tym roku prawie 1,5 mln złotych. Powiat planuje też kolejne inwestycje drogowe w gminie Barciany. W projekcie uchwały budżetowej znalazły się drogi Barciany - Bobrowo, Krelikiejmy - Kolwiny, przebudowa mostu w Krelikiejmach. Łącznie starostwo chce tam "zainwestować" 9 mln. złotych. Do tego dojdą remonty dróg realizowane "pół na pół" z Gminą Barciany. - Zaplanowaliśmy realizację pierwszego etapu długo wyczekiwanego remontu drogi Barciany - Mołtajny. Będzie to w przyszłym roku nasza największa inwestycja. Prawie 3 mln. pozyskaliśmy na ten cel ze środków zewnętrznych. Oczywiście nie będziemy tutaj faworyzować Barcian. Będziemy realizować remonty dróg w innych gminach. Potrzeb jest wiele. My sukcesywnie chcemy ten stan poprawiać - informuje Michał Krasiński.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marłuty #2405578 | 83.6.*.* 28 gru 2017 18:41

  Zarząd Kętrzyna nie jechał chyba drogą w marłutach, to jest porażka a nie droga.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages