Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Samorządowcy z Barcian na Ukrainie

2016-08-26 15:02:50 (ost. akt: 2016-08-27 08:55:11)

Autor zdjęcia: Jan

Samorządowcy z Barcian opowiedzeili swoim kolegom z ukraińskiego Peczeniżyna w ukraińskich Karpatach Wschodnich, jak działa najniższy szczebel samorządu terytorialnego. Ukraina rozpoczęła właśnie tworzenie gmin wiejskich, wzorując się między innymi na Polsce.

Delegacja z Barcian pojechała na Ukrainę na zaproszenie Peczeniżyńskiej Rady Wiejskiej Zjednoczonej Wspólnoty Terytorialnej. Tak nazywa się tam nasza gmina wiejska. To na Ukrainie zupełnie nowa jednostka samorządu terytorialnego. Dlatego samorządowcy z Peczeniżyna byli szczególnie zainteresowani polskimi doświadczeniami w tej sprawie. Zadawali wiele pytań, przedstawiali konkretne problemy z jakimi się borykają.

Delegacja z Barcian wzięła udział w uroczystościach związanych z 775 rocznicą pojawienia się pierwszej wzmianki o Kołomyi (odpowiednik naszego Kętrzyna) Przy tej okazji wójt gminy Ryszard Kozyra spotkał się z merem miasta Ihorem Sliusarem i przedstawicielami Kołomyjskiej Rady Rejonowej. Odwiedziła też jedyne na Ukrainie Muzeum Pisanki. W swoich bogatych zbiorach muzeum posiada pisanki mi. in.: z Chin, Egiptu, Izraela i Polski (pisanki łowickie).

Wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra oraz jego odpowiednik z Peczeniżyna odnowili umowę partnerską między oboma gminami. Przewiduje ona współpracę w dziedzinie samorządności, kultury, turystyki sportu i rekreacji. Turystyką i wymianą młodzieży zainteresowani byli szczególnie dyrektorzy placówek oświatowych.

as

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages