Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Rozmowa z wójtem Ryszardem Kozyrą

2015-01-05 11:01:16 (ost. akt: 2015-01-05 11:09:50)

Autor zdjęcia: UG Barciany

- Rok 2015 będzie z pewnością bardzo pracowity. To ostatnie lata, w których można pozyskać środki unijne. Chcemy to dobrze wykorzystać - mówi Ryszard Kozyra, Wójt Gminy Barciany.

- Gratulujemy ponownego wyboru na stanowisko Wójta Gminy Barciany. Jakie ma Pan plany odnośnie rozwoju gminy?

- Niewątpliwie duże poparcie, który otrzymałem w I i II turze wyborów świadczą o dużym zaufaniu mieszkańców naszej gminy do mojej osoby. Doceniam i jestem wdzięczny, za to, że społeczeństwo doceniło moją dotychczasową pracę na tym stanowisku. Jeżeli chodzi o plany związane z rozwojem Gminy to planuję dalszą kanalizację gminy Barciany, remonty i budowy świetlic, a przede wszystkim poprawę estetyki Gminy, poprawę dróg, poszerzenie możliwości wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców gminy i poszczególnych sołectw.

- Czy w codziennej pracy są problemy z realizacją zaplanowanych działań?

- Myślę, że moje długoletnie doświadczenie jak i umiejętności wybierania działań realnych do osiągnięcia, które są dostosowane do potrzeb i możliwości naszej gminy, pozwala mi na ominięcie większości problemów. Jednakże, jeżeli spotykam się z problemami, które uniemożliwiają mi wykonanie pewnych zamierzeń, to staram się je rozwiązywać na tym, też polega moja praca. Niewątpliwie, żeby coś osiągnąć trzeba pokonać trudności. Tym bardziej doceniamy efekty takiej pracy i tym większą satysfakcję ona nam daje. Oczywiście są czasami problemy czy ograniczenia, na które nie mamy wpływu.

- Proszę opisać swoją gminę: jacy są mieszkańcy, czy chętnie przychodzą do Pana ze swoimi problemami, co zamierza Pan zrobić, aby żyło się lepiej?

- Nasza gmina jest gminą typowo rolniczą, nie mamy tu wielkiego przemysłu ani wielu atrakcji turystycznych, ludzie żyją tu dość skromnie. Na co dzień spotykam się z różnymi problemami naszych mieszkańców. W miarę możliwości staramy się im udzielić tej pomocy. Żeby mieszkańcom żyło się dobrze staramy się im stworzyć warunki, w których najmniej odczują oddalenie od wielkich aglomeracji, gdzie jest większy dostęp do pracy czy kultury. Oprócz pomocy materialnej udzielanej najbardziej potrzebującym staramy się ich także aktywizować społecznie, aby łatwiej im było odnaleźć się na rynku pracy. Na co dzień mieszkańcy mogą korzystać z różnorodnych zajęć kulturalnych oferowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach lub środowiska wiejskie. W tym celu tworzone są i powstają kolejne miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców gminy i poszczególnych sołectw. Nie zapominamy też o najmłodszych mieszkańcach naszej Gminy tworzone są dla nich doskonałe warunki do uprawiania sportu. Gmina staje się coraz bardziej zinformatyzowana. Projekty takie jak Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu czy dostęp do Internetu szerokopasmowego mają zwiększyć i poprawić dostęp do Internetu tak, aby wszyscy mieli równe szanse bez względu na sytuacje materialną. Również kontynuować będziemy bezpłatny dostęp do porad radcy prawnego, gdyż cieszy się to dość dużym zainteresowaniem.

- Jak układa się współpraca z pozostałymi gminami w naszym powiecie?

- Myślę, że jesteśmy w bardzo przyjacielskich stosunkach od lat organizujemy wspólnie turnieje samorządowców w którym uczestniczą nie tylko gminy z naszego powiatu.
Również ta współpraca odbywa się w zakresie działania Kętrzyńskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach projektu powstanie:
● Strategia Rozwoju Kętrzyńskiego Obszaru Funkcjonalnego w powiązaniu z celami tematycznymi funduszy strukturalnych na lata 2014-2020;
● Strategie rozwoju dla każdej z gmin obszaru funkcjonalnego: Gminy Barciany, Gminy Miejskiej Kętrzyn, Gminy Kętrzyn, Gminy Korsze, Gminy Reszel, Gminy Srokowo;
● Strategia pozyskiwania inwestorów i rozwoju przedsiębiorczości Kętrzyńskiego Obszaru Funkcjonalnego;
● Strategia rozwoju turystyki Kętrzyńskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Zawarte porozumienia pomiędzy Gmina Miejska Kętrzyn, Gmina Kętrzyn, Gmina Korsze, Gmina Reszel, Gmina Barciany, Gmina Srokowo pozwoli na rozwijanie współpracy partnerskiej pomiędzy samorządami oraz podjęcie działań zmierzających do efektywnego wykorzystania środków europejskich w perspektywie 2014-2020 na terenie utworzonego Kętrzyńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

- Jaki będzie nadchodzący rok dla Pana i mieszkańców?

- Będzie to na pewno rok bardzo pracowity to są ostatnie lata, w których można pozyskać środki unijne i dobrze je wykorzystać, gdyż rozpoczyna się nowy okres programowania funduszy europejskich na lata 2014-2020. Dla mieszkańców naszej gminy mam nadzieję, iż będzie to rok pełen samych radosnych chwil. Będą mogli korzystać z projektów i ofert, które im będziemy proponować i cieszyć się z obiektów, które pozwolą im aktywnie i przyjemnie spędzać czas wolny.

Rozmawiała Joanna Borkowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czczi #1809444 | 37.47.*.* 6 wrz 2015 09:22

  A co z dociągnięciem wody do niektórych wiosek?? " staramy się im stworzyć warunki, w których najmniej odczują oddalenie od wielkich aglomeracji.." . To nie do pomyślenia, żeby w XXI w. nie było wody.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rob Turek #1651960 | 83.9.*.* 31 sty 2015 18:55

  Nie chwal się wszyscy to wiedzą

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. qeb #1646440 | 83.6.*.* 26 sty 2015 11:19

  Ciągle chyba mu kury łażą bo czasem ma pióra w brodzie i na ciuchach

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. też goj #1645850 | 83.6.*.* 25 sty 2015 18:12

  A co masz przeciw kurom? Spotkamy się?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. goj #1645732 | 89.228.*.* 25 sty 2015 16:27

   a dlaczego redaktorka nie zapytała czy pamięta jak mieszkał w rodelach i mu kury po chacie łaziły?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (31)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages