Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Pompy ciepła ogrzewają Zespół Szkół w Drogoszach

2014-09-23 11:17:53 (ost. akt: 2014-09-23 11:21:35)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

W piątek 19 września w Zespole Szkół w Drogoszach (gmina Barciany) dokonano uroczystego otwarcia instalacji ciepłowniczej. Zamiast kotłów olejowych, budynki ogrzewają teraz pompy ciepła. Inwestycja powstała dzięki wsparciu unijnemu.

- To bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy – mówił podczas spotkania wójt gminy Barciany Ryszard Kozyra. – Inwestycję otwieramy dopiero dzisiaj, chociaż instalacja funkcjonuje z powodzeniem już od kilku miesięcy. Czekaliśmy z uroczystym otwarciem, aby mieć pewność, że wszelkie prace zostały już ukończone, a kotłownia pracuje tak jak powinna.

Dotychczas w Zespole Szkół w Drogoszach źródło ciepła stanowiły kotły olejowe. Było to przede wszystkim mało ekonomiczne i szkodliwe dla środowiska naturalnego.Rocznie na ogrzewanie placówki wydawano ok. 200 tys. zł . Zakładano, że po modernizacji koszty znacznie się obniżą. - Szacujemy, że wydamy maksymalnie 40 tysięcy w skali roku - mówił we wrześniu 2012 roku podczas podpisywania umowy dofinansowania projektu wójt Ryszard Kozyra.

Po kilku miesiącach funkcjonowania zmodernizowanej kotłowni już wiadomo, że inwestycja była przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Wydatki związane z ogrzewaniem budynku ZS w Drogoszach znacznie zmalały. Niebawem placówka zostanie dodatkowo jeszcze ocieplona. Pozwoli to jeszcze bardziej obniżyć koszty utrzymania szkoły. Władze gminy mają już dodatkowe pomysły, aby placówka w Drogoszach była jeszcze bardziej eko.

- Przygotowujemy się do realizacji projektu związanego z powstaniem instalacji fotowoltaicznej – mówi wójt Kozyra. – Chcielibyśmy, aby prąd, który wyprodukuje, zasilał pompy ciepła. Pozwoli to po raz kolejny obniżyć koszty funkcjonowania placówki.

Koszt instalacji pomp ciepła (typu solanka-woda o mocy 100 kW i 130kW) w ZS w Drogoszach wyceniono na 1,23 mln zł. Samorząd na ten cel pozyskał dofinansowanie wysokości ponad 975 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. W ramach zadania wymieniona została także przestarzała instalacja grzewcza. W wyniku realizacji projektu zainstalowano dwie pompy ciepła typu solanka-woda o mocy 100 kW i 130kW. Jako dolne źródło zastosowano kolektory pionowe.

Podobna inwestycja powstaje w innej placówce na terenie gminy Barciany w Zespole Szkół w Mołtajnach. W tym przypadku realizacja projektu będzie kosztował ponad 820 tys. zł. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków RPO WiM na lata 2007-2013. Do końca 2014 roku zostanie przebudowana wewnętrzna instalacja grzewcza w budynku szkoły i przylegającej do niej hali sportowej. Jednak najważniejsza inwestycją będzie zakup i montaż pomp ciepła jako źródła zasilania geotermalnego. Podobnie jak w przypadku placówki w Drogoszach, także modernizacja w Mojtajnach pozwoli zaoszczędzić pieniądze w gminnym budżecie.

- Szacujemy, że w skali roku będzie to około 60 tysięcy złotych – mówi Ryszard Kozyra, wójt gminy Barciany. – Wcześniej roczna praca starej instalacji kosztowała nas około 100 tysięcy złotych.

W ZS w Mołtajnach zostaną zainstalowane trzy pompy ciepła typu solanka-woda o mocy 53,4 kW każda. Jako dolne źródło pomp ciepła zastosowane zostaną kolektory pionowe powstałe w wyniku odwiertów umieszczonych na terenie boiska szkolnego. Znaczna część pieniędzy, bo ponad 665 tys. będzie pochodziła ze środków unijnych.

Grzegorz Siemieniuk

[quote=Podziel się informacją]Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na barciany.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. łomatkobosko! #1501921 | 89.229.*.* 7 paź 2014 18:14

  ten wyglądający na kloszarda na zdjęciu to wójt?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Windziak #1492095 | 79.191.*.* 24 wrz 2014 07:54

  Brawo Wójt, brawo Rada Gminy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages