Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Winda: grób "ze Polski"

2014-04-09 22:24:03 (ost. akt: 2017-09-18 16:14:50)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Ten grób z listopada 1947 roku to jeden z najciekawszych na jakie zetknąłem sie w czasie moich włóczęg po mazursko-warmińskich cmentarzach.

Najpierw trochę geografii. Winda to wieś położona pomiędzy Kętrzynem i Barcianami. Położona w Bieszczadach Bereźnica Wyżna do lata 1947 roku była wsią ukraińską. Wtedy przejechał po niej walec Akcji "Wisła". W tej wsi mieszkała też jednak grupa Polaków. Wg. spisu z 1921 roku mieszkało tam 421 Ukraińców, 65 Polaków i 7 Żydów.

Anna Syczyk urodziła się w Bereźnicy, zmarła w Windzie.

Kim zatem była Annna Syczyk? Polką, Ukrainką? Zmarła w listopadzie 1947 roku, kilka miesięcy po wysiedleniu Bereźnicy. Sytczyk to nazisko ukraińskie, ale to o niczym nie świadczy.

W Windzie byłem tylko chwilę i żałuję, że nie zapytałem czy Anna Syczyk była właśnie Polką wysiedloną w czasie Akcji "Wisła" i stąd ten dopisek "ze Polski" wyryty na nagrobku. Czy też może była jednak Ukrainką i to "ze Polski" miało jakieś inne znaczenie?

Zdjęcia z cmentarza w Windzie: kliknij tutaj.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: cmentarze

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages