środa, 26 września 2018. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Obchody 200 rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki w ZS w Mołtajnach

2014-03-31 14:19:30 (ost. akt: 2014-03-31 14:22:29)
Pomnik Tarasa Szewczenki stojący przed ukraińską szkołą w Białym Borze (zachodniopomorskie)

Pomnik Tarasa Szewczenki stojący przed ukraińską szkołą w Białym Borze (zachodniopomorskie)

Autor zdjęcia: http://www.liceum-bialybor.pl

Co roku w marcu Ukraińcy na całym świecie obchodzą „Dni Szewczenkowskie”, w ramach których organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne nawiązujące do życia i twórczości ukraińskiego wieszcza narodowego, a tegorocznym uroczystościom towarzyszy dodatkowa okoliczność – 200 rocznica urodzin tego wielkiego poety, pisarza i malarza.

Taras Szewczenko w ostatnich miesiącach był również duchowym patronem wystąpień na kijowskim Majdanie, gdzie na honorowym miejscu wisiał jego portret, a jego wiersze często cytowali demonstranci.

27 marca hołd temu wielkiemu prorokowi oddała społeczność naszej szkoły.

Na początku uroczystości wszyscy zgromadzeni wysłuchali utworu „Zapowit” (w tłumaczeniu z ukr. „Testament”). Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Anna Smakosz. W swoim przemówieniu wspomniała m. in. o niedawnych przykrych wydarzeniach, które miały miejsce na Ukrainie. Chwilą ciszy uszanowano pamięć bohaterów „ Niebiańskiej Sotni”. W dalszej części spotkania prowadzące – Kinga Gierko i Klaudia Bogdańska – nawiązały do zasług poety, który swoją twórczością przywrócił Ukraińcom pamięć historyczną oraz jego życia przypominającego, na swój sposób, historię Ukrainy. Szewczenko z 47 przeżytych lat aż 24 spędził w poddaństwie, 10 na zesłaniu, 3,5 roku pod nadzorem policji, a zaledwie 9 lat na wolności. Konferansjerki wspomniały również o związku Szewczenki z Polakami. Wystąpienie – w tej części – zakończyły bardzo wymownymi słowami innego ukraińskiego poety i pisarza Iwana Franki: „Najpiękniejszy i najcenniejszy skarb dał mu los dopiero po śmierci – nieśmiertelną sławę i zawsze kwitnącą radość, którą w milionach serc ludzkich wciąż na nowo będą wzbudzały jego utwory”.

Tymi właśnie słowami zaprosiły wszystkich na konkurs recytacji poezji T. Szewczenki. Utwory prezentowano ( w języku polskim i ukraińskim ) w trzech kategoriach:

I. kl. 1-3 SP;

II. kl. 4-6 SP;

III. kl. 1-3 gimnazjum.

Występy uczniów oceniało jury w składzie: ks. Jacek Gonder, p. Edyta Olech, p. Krystyna Bućko. W przerwie, między występami recytatorów z poszczególnych kategorii, gimnazjalistki – Kinga Gierko, Klaudia Bogdańska, Ola Zamaro, Klaudia Cieślak – zaśpiewały kilka piosenek do słów poety (w języku polskim i ukraińskim).

Należałoby także dodać, że uczniowie długo i starannie przygotowywali się do konkursu, dlatego też jurorzy nie mieli łatwego zadania. Ostatecznie wyniki konkursu przedstawiają się następująco:


I kategoria – kl. 1-3:

1 miejsce – Natalia Migus

2 miejsce – Ewelina Kostyk

3 miejsce – Kornel Bogdański


II kategoria – kl. 4- 6:

1 miejsce – Joanna Zientek

2 miejsce – Orest Trusz

3 miejsce – Julia Grzesiuk


III kategoria – kl.1-3 gimnazjum:

1 miejsce – Aleksandra Zamaro

2 miejsce – Klaudia Bogdańska

3 miejsce – Elżbieta Bojakowska


Uroczystość zakończono wręczeniem nagród.

Organizatorzy mają nadzieję, że w pamięci uczniów utrwali się sylwetka poety a także wezwanie wypowiedziane przez jednego z polskich studentów obecnych przy trumnie Szewczenki: „Kochałeś swój kraj ojczysty, swój Dniepr siwy, swój naród siermiężny. Niech teraz wszelkie umilkną wyrzuty, niech tylko serdecznie brzmią słowa: Cześć Tobie!”.

H. Zinkiewicz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na barciany.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages